Bilgi Merkezi

DNS Önbelleği Temizleme

Web sitenize ulaşmakta sorun yaşadığınızda, bilgisayarınızda kullandığınız DNS ile ilgili problem yaşıyor olabilirsiniz.  Bu sebeple DNS önbelleği (Cache) temizlemek probleminizi çözmenizde yardımcı olabilir.

İstemciler (bilgisayar, telefon vb.) internete bağlanırken, servis sağlayıcısından aldığı DNS adresini kendi hafızasında tutar. Hafızasındaki bu DNS adresi için tekrar servis sağlayıcısından DNS adresi talebinde bulunmaz. Bazen bu hafızadaki DNS sunucu adresleri geçerliliğini kaybeder veya girilmek istenen web sitesinin DNS/IP adresi değiştirebilir. Servis sağlayıcı değiştirilen DNS önbelleğinden getirebileceği için, istemcinizde eski DNS/IP bilgileri getirebilir. Bazen de, servis sağlayıcı önbelleğini değiştirse dahi, istemcinizdeki (bilgisayarınız) dns önbelleği sizi eski bilgilere yönlendirebilir. 

DNS önbelleğini temizlemek bu noktada işe yaramaktadır. 

ADIM 1: Bilgisayarınızda, Başlat çubuğunu tıkladıktan sonra, "Programları ve dosyaları ara" kısmına "cmd" yazıp Enter tuşuna basın veya Başlat Tuşu + R  tuşuna da basıp "cmd" yazabilirsiniz.

ADIM 2: Karşınıza siyah bir ekran gelecektir. 

ADIM 3: Bu ekran üzerinde ipconfig /flushdns yazarak DNS önbelleğinizi temizleyebilirsiniz. Karşınıza "Windows Ip Yapılandırması" ve "DNS Çözücü Önbelleği başarıyla temizlendi." yazısı gelecektir. 

Bu işlemden sonra DNS önbelleğiniz başarıyla temizlenmiş olacağından, Web tarayıcınızı (Chrome, Explorer vb.) yeniden başlatarak tekrar kontrol edebilirsiniz.

İlgili Makaleler