Bilgi Merkezi

Yer Sağlayıcı Faaliyet Belgesi Nedir ?

İnternet Sitesi yayınlayabilecek araçları bünyesinde barındıran firmalara veya şahıslara TİB tarafından verilen belgedir. Bu belgeye sahip kişiler yada firmalar T.C yasaları gereğince yer sağlayıcıların sahip ve yerine getirmekle yükümlü olduğu yasal sorumluluklara sahip olurlar ve sunucularındaki dosyaların tamamının kendine ait olmadığını yasal sorumlulukların oluşması durumunda sadece yer sağlayıcı olduğunu ve içerikleri engelleyebileceğini belirtirler.

13 Ocak 2015 tarihinde TİB tarafından yapılan bildiriyle artık Yer Sağlayıcı Faaliyet Belgesi alma zorunluluğunun kaldırıldığı duyurulmuştur. TİB’in BTK’ya bağlanmasıyla birlikte bu belge yerine firmalara veya şahıslara Yer Sağlayıcı Numarası vermekte ve Yer Sağlayıcıları BTK ’nın kendi sitesinde bulunan Yer Sağlayıcı Listesi'nde yayınlamaktadır. Bu sebeple artık Yer Sağlayıcılık faaliyetinde bulanacak firmalar yada şahısların doğrudan BTK’ya bildirimde bulunması gerekiyor. Yer Sağlayıcı numarası sahipleri aynı zamanda gerekli görülmesi halinde istenen bilgileri yasal mercilerle de paylaşacağını kabul etmiş olurlar.

Yer sağlayıcı konumunda olan kişi veya firmalar kullanıcılar tarafından da güvenli kabul edilmektedir. Örneğin; Yer Sağlayıcı numarasına sahip bir Hosting hizmet sağlayıcısının yaptığı işlemlerin resmi olduğu ve size karşı bazı sorumluluklarının olduğunu gösterir.

İlgili Makaleler