Bilgi Merkezi

ERR_BAD_SSL_CLIENT_AUTH_CERT hatası Nedir, Nasıl Çözülür?

Bu hata genelde istemci bilgisayar tarafındaki nedenlerle oluşan bir hata olsada nadiren sunucu kaynaklıda olabilir.
Siteye bağlanmak isteyen bilgisayar tarafından oluşturulan bağlantı isteğinin sitenin SSL sertifikası ile uyuşmamasından kaynaklanır.

Bu hataya sebep olabilecek genel istemci sorunları aşağıda listelenmiştir.

 1. SSL sertifikası olan bir siteye http protokolü ile bağlanmaya çalışmak.

  Genelde "Bu sayfa güvenli bir bağlantı sağlayamıyor." hatası ile birlikte görüntülenir. Bir siteye SSL sertifikası kaydedildiğinde artık o siteye https (Secure Hyper-Text Transfer Protocol) protokolü ile bağlanmak gerekir. SSL sertifikası olan bir siteye http (Hyper-Text Transfer Protocol) protokolü ile bağlantı kurmaya çalışmak bu hataya sebep olabilmektedir.

   

 2. Güncel olmayan internet tarayıcıları ve tarayıcı önbellek verileri.

  Güncel olmayan internet tarayıcıları bu hatayı almanızın sebebi olabilir. İnternet tarayıcınızın güncel olduğunu düşünüyorsanız tarayıcınızın önbellek verilerini temizleyin. Google chrome kullanıcıları internet önbelleği temizleme adımlarına linki  takip ederek ulaşabilir.

 3. Antivirüs Internet Security yazılımları

  Bazı Internet Security yazılımlarıda bu hatayı almanıza sebep olabilir. Internet Security yazılımınızın güncel olduğundan emin olun.

 4. Tarayıcı eklentileri

  İnternet tarayıcınıza yüklediğiniz eklentiler https bağlantılarında bu hatayı almanıza sebep olabilmektedir. Tarayıcınızda gizli sekme açarak siteye girmeyi deneyin hatayı almıyorsanız sorununuz tarayıcı eklentilerinizden kaynaklıdır. Eklenti ayarlarını kontrol edin yada gereksiz gördüğünüz eklentilerinizi devre dışı bırakın.

İlgili Makaleler