Bilgi Merkezi

Ransomware(Fidye) Yazılımları Nedir ?

Ransomware (Fidye) yazılımları bilgisayarınızı, kilitleyerek veya dosyaları şifreleyerek fidye talep eden zararlı yazılımlardır. İki tür fidye yazılımı vardır. Birincisine "şifreleyici" denir; bilgisayarınızdaki dosyaları kilitleyerek ulaşılmaz duruma getirir. Şifreleri çözmek için özel bir anahtara ihtiyaç duyulur, bu anahtar için fidye istenir. Diğer türü, kilitleyici olarak adlandırılır; kısaca bilgisayarınızı kilitleyerek çalışmaz hale getirir.

Ransomware (Fidye) yazılımları nasıl bulaşır?

En çok kullanılan yöntem e-postadır. Ransomware önemli bir mail eklentisi gibi görünür (fatura, makale, bedava bir uygulama vs). Şüpheli ekleri açtığınızda bilgisayarınıza bulaşır. Siz internette dolaşırken de bulaşması mümkündür. Siber suçlular fidye yazılımlarını kullanıcılara bulaştırmak için reklam ağlarını da kullanırlar. Bilgisayarınızın kontrolünü ele geçirmek için, tarayıcı, işletim sistemi veya programların açıklarını kullanırlar. Başlıca Ransomware (Fidye) yazılımlarını sıralayacak olursak: Bad Rabbit, Cerber, CryptoLocker, Crysis,CryptoWall, GoldenEye, Jigsaw, KeRanger, LeChiffre, Locky, NotPetya, Petya, Spider, TeslaCrypt, TorrentLocker, WannaCry,ZCryptor.

Ransomware (Fidye) yazılımlarına karşı nasıl önlem alabilirim ?

  1. Bir e-postayı yanıtlarken kişisel bilgi vermeyin. Phishingler, bilgisayar kullanıcılarını kötü amaçlı yazılım yüklemek için kandırmaya çalışacaklardır.
  2. Mutlaka bir antivirüs programı ve bir güvenlik duvarı kullanın. Güvenlik yazılımınızı güncel tutmak çok önemlidir.
  3. Tüm sistemlerin ve yazılımların ilgili yamalarla birlikte güncel olduğundan emin olun.
  4. Seyahat ediyorsanız, özellikle halka açık kablosuz interneti kullanacaksanız, güvenilir bir Sanal Özel Ağ (VPN) kullandığınızdan emin olun.
  5. E-posta ile gelen ekli dosyalar açılmadan önce mutlaka antivirüs ile taranmalıdır.
  6. Verilerin sıklıkla yedeğinin alınması ve bunların bütünlük kontrolünün yapılması ve alınan yedeklerin mevcut çalışan ağ altyapısından uzakta ve bağımsız bir yerde barındırıldığından emin olun.

 

İlgili Makaleler