Bilgi Merkezi

Web Sitemdeki Klasörlere Erişimi Nasıl Engellerim?

Web sitenizde, erişilmesini istemediğiniz klasörleri şifreleyerek erişime kapatabilirsiniz. Klasör şifreleme Web sitenizin yönetici vasfında olan kişilerden bile gizleyebileceğiniz klasör gizleme yöntemidir. Bu yöntemle, belirleyeceğiniz klasörleri sadece siz görebilir ve siz giriş yapabilirsiniz. Klasör şifreleme dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı sisteminizi tamamen koruma altına almanızı sağlamaktır.

Hackerlar, Web sitenizin scriptinde bulunan farkına varamayacağınız bir açıktan sitenizin veritabanına sızma işlemi yapabilir, yöneticilere (Admin) ait kullanıcı adını ve şifresini bulabilir ve Admin panelinizden giriş yaparak sitenizi ele geçirebilirler. Peki bu işlemi nasıl gerçekleştirebilirsiniz? Örnek olarak, cPanel üzerinden Admin panelinize şifre koruması işlemleri aşağıda verilmiştir. Söz konusu işlemleri gerçekleştirdiğiniz takdirde Hackerlar Web sitenize zarar verseler dahi Admin panelinize erişim sağlayamayacaklardır. Klasör şifreleme işlemi için aşağıdaki adımları gerçekleştirebilirsiniz.

Adım 1: Klasör Şifreleme işlemi için cPanel'e giriş yapın.


Adım 2: “Files”ta yer alan “Directory Privacy” tıklayın.


Adım 3: Şifrelemek istediğiniz klasörü seçerek giriş yapın. ( /www )


Adım 4: “Enter a name for the protected directory” alanını boş bırakarak “Create User” altında bulunan alanları doldurun. Bu alan klasöre girdiğimizde size soracağı güvenlik bilgileridir.


Bu şekilde başkalarının erişim sağlamasını istemediğiniz klasörleri şifreleyerek koruyabilirsiniz. Herhangi bir Brute-Force gibi şifre kırma denemelerine karşı cPanel Firewall modülleri devreye gireceği için tam anlamıyla koruma sağlamış olursunuz.

İlgili Makaleler