Bilgi Merkezi

cPanel Gereksiz E-postaların Düzenlenmesi


1-) Process New Emails and Mark them as Spam:

Belirlenen skora ulaşıldığı zaman mailin konu bölümüne "******SPAM******" işareti koyar.

 

Resimde bir numaralı işaretlenmiş bölümden aktif ettikten sonra iki numaralı işaretlenmiş "Spam Threshold Score" yazısına tıklayarak Spam baraj skorunu değiştirilebilir.

 

Burada "Aggressive, Many False Positives (1)" en agresif "Passive, Only Very Obvious Spam (10)" ise en barışçıl seçenektir.

Her e-posta iletisinin konu ve gövde içerisindeki içeriğin yapısına göre toplam bir spam skoru vardır. Resimler, yazı boyutları, mesaj içeriğindeki anahtar kelimeler bu skoru değiştirir. Spam skor eşiğini (Spam Threshold Score) düşük tutarsanız birçok ileti SPAM olarak işaretlenecektir.

Seçim yapıldıktan sonra "Update Scoring Options" butonundan yaptığınız değişiklikleri kaydedin. Değişiklikler kayıt edildikten sonra sayfanın sağ üst köşesinde "Success: The Apache SpamAssassin user preferences have been updated." yazısı gelmelidir.


2-) Automatically Delete New Spam (Auto-Delete):

Üstteki bölümle aynı mantıkta çalışır. Buradaki fark belirlenen baraj skorunu geçen maillerin otomatik silinmesidir. Bu ayar kullanılması durumunda silinen mailler hiçbir şekilde geri getirilemez. Bu bölümü aktif edecek olan kullanıcılar bu riski göze almalıdır.

 

Resimde bir numaralı işaretlenmiş bölümden aktif ettikten sonra iki numaralı işaretlenmiş alandaki "Configure Auto-Delete Settings" yazısına tıklayın.

 

Gelen bölümde baraj skoru girin ve Update Auto-Delete Score butonuna tıkladıktan sonra sayfanın sağ üst köşesinde "Success: The Apache SpamAssassin user preferences have been updated. yazısı gelmelidir.

İlgili Makaleler