Bilgi Merkezi

Ücretsiz SSL Let's Encrypt Hizmeti

İnsanlara sitenizin güvenli olduğunun bildirmesini önemlidir. Let's Encrypt Nisan 2016'da "Internet Security Research Group" tarafından yeni gelişen sertifika otoritesidir (CA). Sertifika işlemlerini otomatikleştirmek ve daha geniş kitleleri güvenli Web sitelerine ulaştırmak amacıyla kurulmuştur. Elbette Let's Encrypt'i kullanmanın açık avantajları olsa da, bu diğer seçenekleri düşünmemeniz anlamına gelmez. Bu bölümde Let's Encrypt ve diğer CA'lar arasındaki önemli farklılıktan bahsediyor olacağız.

Let's Encrypt en basit Web siteleri için iyi bir seçenek olarak  kullanılabilir. Ancak belirli işlemler için yetersizdirler. Örneğin, bir E-ticaret veya kurumsal site çalıştırıyorsanız büyük olasılıkla daha yüksek doğrulama standartlarıyla birlikte gelen genişletilmiş geçerlilik (EV SSL ) sertifikasını tercih etmek istersiniz.

Let's Encrypt'i kullanarak bir sertifika oluşturma süreci diğer  Domain doğrulama (DV SSL ) seçeneklerinden çok daha basittir. Let's Encrypt, otomatik olarak yapılabilmesine rağmen sertifikanızı her 90 günde yenilemenizi gerektirir. Öte yandan, diğer CA'lar genellikle daha uzun sürelerle (bazı durumlarda üç yıla kadar) sertifikalar sunar.

Let's Encrypt'in diğer ve en önemli avantajı ise tamamen ücretsiz olmasıdır. Ancak, Let's Encrypt sertifikaları ücretsiz olduğundan, bir CA'nın sunduğu bir güvenlik ihlali durumunda sizi kapsayacak her tür sigortaya erişemezsiniz.

Sonuç olarak Let's Encrypt , her Web sitesi için mükemmel bir çözüm olmayabilir, sadece bir alternatiftir.

Etkin bir SSL hizmeti için Karegen.com  COMODO SSL hizmetlerini önermektedir. Ayrıntılı bilgi için Bilgi Merkezimizi ziyaret edin.

İlgili Makaleler