Siteme Virüs Bulaşmış, Ne Yapabilirim?


Genellikle FTP ortam programının Crack edilerek kullanılması sonucu oluşmaktadır. Fakat bilgisayarınızda bu tarz bir virüs uygulaması var ise yine aynı yol ile bulaşabilmektedir. FTP ile ilgili bu tarz problemlerin daha az yaşandığı Leapftp ( http://www.leapware.com/download.html ) veya Filezilla ( http://filezilla-project.org/download.php?type=client ) programını kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki vereceğimiz bilgi ile kodlarınızdan virüsleri temizleyebilirsiniz.

iframe Virüsü Nasıl Temizlenir?

iFrame virüsleri genelde size FTP yolu ile bulaştı ise, tüm şifrelerinizi alır ve kayıt eder. Bu şifrelerinizi periyodik olarak bazı zamanlarda kontrol ederek FTP’ nize bağlanır. Eğer kodu sildiyseniz, zararlı yazılım FTP şifrenizi bildiğinden tekrar girer ve virüs yazılırken tanımlanan .php ve diğer sayfalara bulaşır.

•             Bir FTP yazılımında şifreniz kayıtlı mı?

Eğer şifrenizi FTP programınızda kayıt ediyor iseniz tüm şifreleri FTP programınızdan temizleyin. Eğer Crackli bir FTP programı kullanıyorsanız bedava elde edile bilinen bir program tercih edin.

•             Bilgisayarınızdaki virüsü temizlemelisiniz!

•             Bu amaç için sizlere, Kaspersky ürünlerini tavsiye ediyoruz. Bu Antivirüs yazılımı hakkındaki detaylı bilgiye ulaşmak için; http://www.hell-world.org/ownz/bilgisayar-ve-bilgi-guvenligini-korumak/ sayfasına göz atabilirsiniz.

•             Bir Spyware taraması da yaptırabilirsiniz.

Ad-awarese programını Web sitesinden indirin. Bilgisayarınızı bir Spyware taramasından geçirin.

•             Virüsü temizledik. Şimdi sıra sitemizden temizlemeye geldi.

Hemen yeni ve temiz bilgisayarımızda kurulu olan FTP programımız ile sitemize bağlanalım. Sitenizin tüm dosyalarını bilgisayarınıza indirin. Tek tek dosyalardaki kodları temizlemeniz gerekecektir.

Tüm dosyaları bilgisayarınıza indirdikten sonra, HTML editörünüz ile açarak, içinde tırnaklar olmadan: “script”, “frame”, “iframe” gibi kelimeleri tek tek aratın. Eğer bulduğunuz kod size ait olan bir iframe kodu değilse, zararlı kodu silin.

Eğer birçok dosyaya sahipseniz, bu işlemi birçok HTML editörünün de desteklediği, “tüm sayfalarda bul” seçeneği ile tüm açık dokümanlarda aratabilirsiniz. Dreamweaver CTRL+H komutu ile bu pencereye ulaşıp, “find all open files” kısmını işaretlerseniz, tüm dosyalarınızda bunları tek arama ile bulabilir ve değiştirebilirsiniz.

iframe virüsü genelde alttaki dosyalara bulaşır:

1.            index.html

2.            index.php

3.            index.shtml

4.            index.htm

5.            footer.php

6.            header.php

7.            admin.php

8.            connect.php

9.            login.php

10.          logout.php

11.          contact.php

12.          main.phpBunlar da ilginizi çekebilir